P
 

Pěněné PVC

 

Už je to pár let, co jsem s tímhle plastem začala pracovat. Nejprve jsem ho jen tak nesměle "oťukávala" a postupně jsem se učila poznávat jeho nesporné přednosti i drobné nedostatky. V současné době je to materiál ze kterého vyrábím pro panenky nejvíc věcí.  Dřevo je samozřejmě dřevo, ale práce s pěněným PVC je nesrovnatelně rychlejší a snazší. A pro moderní interiéry je ideální.

Kde ho sháním? Vím, že se desky dají koupit na internetu, menší odřezky by se asi daly sehnat ve firmách, které se zabývají výrobou reklamních poutačů, vývěsních štítků, nápisů a podobně. Pro mě jsou hlavním zdrojem vyřazené nosiče reklam, hojně používané ve velkých obchodech. Takže já mám desky vždy z jedné strany potištěné nebo polepené samolepící fólií, z druhé strany je na nich bodově nanesený silikon nebo oboustranná lepící páska (extrapevná, která při strhávání bere sebou i vrchní vrstvu desky) Samolepky si sloupnu (někdy se při tom dost zapotím) a potištěné části využívám buď z rubové strany, nebo je můžu přetřít barvou (zkusila jsem nitrocelulózové, syntetické i vodou ředitelné). Velikosti i tloušťky mám různé, prostě podle toho, co se kde poštěstí. Tedy ne, že bych obcházela obchoďáky s dotazem, zda nemají nějaké desky na vyhození... potřebujete známého, který na takovém místě pracuje a je ochoten vám je doručit nebo alespoň někde uložit. Všechny desky, které mám, by skončily v kontejneru jako odpad a já je tedy vlastně recykluji.

A protože jsem nejprve měla jen úzké desky o síle 2mm, využívala jsem jako základ pro výrobu nábytku silnostěnný karton (polepovala jsem chemoprénem). Na viditelných stranách si dávám záležet, ovšem  ty zadní moc parádní nejsou, při fotografování totiž stojí vždy u stěny, a proto se nikdy nemůžou dostat do záběru. U drobnějšího a mobilnějšího nábytku musí být bezchybné i ty části, které běžně taky nezahlédnete, ale co kdyby se náhodou židle nebo stůl ve scénce překotily :-)?!
 


Pěněné PVC zpracovávám v naprosté většině odlamovacím nožem. Pro mě je velkou devízou tohoto materiálu fakt, že pokud ho jen naříznu a pak zalomím, budou obě části pořád držet pohromadě a mohu jimi i pohybovat, je to díky jakémusi tenkému filmu, který mají desky z obou stran. V plné míře jsem tohle využila  například u okenic a dveří pro zahradní domek u dvou motýlů.
Na ukázku jsem si připravila výrobu malé krabičky se sklápěcím víčkem. Návod je myslím patrný z fotografií. Oranžově vyznačené části jsou jen naříznuté, zbytek je potřeba poctivě vyřezat. Víčko jsem musela nechat větší přesně o sílu materiálu, protože jinak by krabička nebyla správně uzavřená. S těmito přesahy je třeba při výrobě nejrůznějších věcí vždy počítat a ne jednou jsem na tuhle skutečnost zapomněla a začínala jsem od začátku. Jedinou nevýhodou tohoto plastu je asi to, že není příliš odolný proti mechanickému poškození....už jen nákres, při kterém víc přitlačíte na ostřejší tužku, zanechá jemnou rýhu. Pro následné řezání je to výhoda, odlamovací nůž se celkem ochotně drží cestičky vytvořené tužkou, ale pokud jen zkoušíte nějaké obrysy, je třeba pracovat s tužkou zlehka a nebo raději vytvořit papírovou předlohu a tu pak jasným ostrým tahem obkreslit.
Zpátky ke krabičce...když máme vyřezáno a nalámáno podle nákresu, nařežeme si ze zbytků materiálu úzké proužky, které budou široké stejně jako jsou silné, v tomto případě 2mm. Ty pak použijeme jako zpevňující sloupky, které vlepíme vteřinovým lepidlem do jednotlivých hran a tím je spojíme. Jde to rychle, lepidlo spojuje tenhle druh plastu velice dobře a pevně. Jak vidíte, hranolky nechávám s větším přesahem a pak je všechny odříznu odlamovacím nožem. Na závěr je možné případné nerovnosti ještě dobrousit jemným smirkem, případně krabičku natřeme barvou.




 



 

V podstatě tedy pracuji s pěněným PVC jako s papírovou skládačkou. Je třeba přesně měřit a rýsovat, pak snadno a rychle získáte pravoúhlé výrobky, které se při slepování po jednotlivých stranách nemusí vždy povést. Jako základ využívám jen vyříznutý pruh pěněného PVC s naříznutými zlomy a s přesahem na jedné z krajních stran. Nalámu, poskládám do čtvercového tvaru, zalepím k sobě koncové strany a do tří nalomených stran vložím hranolky... a máme malou závěsnou poličku  nebo část obývákové stěny. Pokud navrch přilepím destičku s velkým přesahem, vznikne malý konferenční stolek, pokud přilepím destičku do vnitřku a na ní  čtverec potaženého molitanu, máme jednoduchý bobík.  Princip "nalámání" a spojování pravoúhlých stran pomocí hranolků využívám od samotného začátku a našli byste jej na velké části mých výrobků.
 

V celkem nedávné době jsem zkusila pěněné PVC ohýbat za tepla, jde to velice dobře, pro tenké desky do 3mm postačí vysoušeč na vlasy pro silnější je lepší horkovzdušná pistole. Nahříváme pouze na ploše, místům na řezu se vyhýbáme - tam má materiál tendenci se škvířit. Krátce po nahřátí je plast hodně poddajný, ale musí se s ním pracovat rychle a je třeba dávat pozor na otlaky, které můžeme do rozehřáté hmoty udělat při ohýbání rukama.
Úzké proužky z tenkého materiálu ohneme bez problémů za studena.


 

 

Zpět na hlavní stranu