Bloky knih

 

Úplně první návod, který jsem před lety dělala, byl na výrobu knížek. Od té doby ale utekl dlouhý čas a ledacos se změnilo - mám doma barevnou tiskárnu, mám pěněné PVC a naučila jsem se alespoň trochu pracovat s photoshopem. Knížky si tedy skenuji ze skutečných přebalů, pak je zmenším a vytisknu. Nařežu destičky z pěněného PVC a na ně zmenšené přebaly nalepím. Popravdě to není až tak zábavná práce, protože jedna kniha ve finále zaplní sílou hřbetu třeba jen půl centimetru široký proužek v panenkovské knihovně. A tak když vyrábíte dvacátou, třicátou knihu, máte pocit, že už to musí stačit, ale ono je to pořád málo...to je tak do jedné poličky.
Zkusila jsem tedy takový malý podfuk a knížky jsem vytiskla v blocích. Počet knih je v nich různý a jednotlivé bloky mají různou výšku. Jejich výroba není o mnoho složitější než u jednotlivých kousků, ovšem ze sedmi bloků člověk rázem získá 48 knih. Aby ale knihovna vypadala realisticky, je potřeba mít i knížky jednotlivé, které pak šikovně naaranžujeme mezi tyto bloky.

Nejprve rozstříhejte vytištěné přebaly tak, jak je vidět na obrázku, nechte vždy  kousek záložky za  přední i zadní stranou a pak zohýbejte všechny hrany. Jak už jsem psala výše, obvykle vyrábím "těla" knížek z pěněného PVC, při výrobě poměrně širokých bloků jsem však musela zvolit jiný materiál. Určitě by bylo vhodné dřevo, já jsem ale pro ukázku zkusila lepenkový karton, který je běžně dostupný všem. Z nejsilnějšího, který mám doma, jsem nařezala stejně velké destičky, podle potřeby je doplnila tenčími tak, abych přesně vyplnila prostor pro vytištěné knihy a pak jsem je spojila tavnou pistolí v jakýsi hranolek. V případě tenkého kartonu lze určitě vyrobit hranolek dutý, bude ale trochu náročnější udržet pravé úhly. Z papíru o síle kladívkové čtvrtky ustřihneme pruh stejně široký jako hranolek (já na něj ještě tužkou rychle narýsuji tenké husté čáry), pak jej narýhujeme a zohýbáme v pravých úhlech podle potřebných rozměrů a pomocí tavné pistole do něj lepenkový hranolek "zabalíme". U vytištěného přebalu nejprve zalepíme záložky, tím zároveň zpevníme  přečuhující hrany, pak pomažeme boky a zadní část hranolku lepidlem a přitiskneme na něj přebal. Na závěr tužkou vyznačíme přesně podle hřbetů jednotlivé knihy. Tím je náš knižní blok hotov.



 

S pomocí kartonu jsem zkusila i  výrobu jednotlivých knih, princip je stejný, jen karton a proužek papíru na obalení jsou o hodně tenčí. Záložky i samotný přebal v tomto případě přilepuji tavnou pistolí....je to prostě rychlejší. Knižní tituly jsem vybírala z těch, které měly nepoškozený papírový přebal pro oskenování, hledala jsem rozmanité barvy a u bloků byla rozhodující stejná výška.
ZDE je tedy stránka s knižními bloky a tady PRVNÍ a DRUHÁ stránka s jednotlivými knihami ve formátu pdf.

 

Zpět na hlavní stranu